Hakkımızda

 

Mimi Çiftliği 2015 yılında Nesrin Demirer tarafından Beyoğlu’nda bir kent çiftliği olarak kuruldu. İsmini de Tophane olarak bildiğimiz Hacı Mimi mahallesinden aldı. Sadece 40 m2’lik küçücük bir dükkanda filizlenmeye başlayan mikroyeşillik tohumları, oradan İstanbul’un en prestijli restoranlarına yayılmaya başladı. Şehir tarımı ve mikroyeşilliklerin büyülü dünyası girişimciyi tatmin etse de hala eksik olan bir şeyler vardı, yenilebilir çiçekler. Yenilebilir çiçekleri de Türkiye ile tanıştırmak için büyük bir istek duyan girişimci, 2016 yılbaşı sezonu öncesi yenilebilir çiçek ithal etmek üzere Hollanda’ya yaptığı ziyaretten eli boş, ancak aklında daha büyük bir proje ile geri döndü.

Modern Türkiye’nin potansiyeli ve genç kadın girişimcinin tutkulu hedeflerinden etkilenen Hollandalı iki iş adamı, kendi eş ve kızlarını bu projeye dahil olmaya ikna etti. Bu sayede Hollanda’da 2 kadın tarafından Mimi’yi ve gelişmekte olan başka ülkelerdeki küçük kadın girişimcileri desteklemek amacıyla SE Ventures adı ile bir yatırım fonu oluşturdu.

SE Ventures ortaklığı ile destek bulan Mimi Çiftliği 2017 yılında küçük dükkanından çıkıp, Silivri’de 5.000 m2 terkedilmiş bir serada üretim yapmaya başladı. Bu terk edilmiş kuru toprağı işleyip çeşit çeşit rengarenk çiçeklerle kaplamak uzun sürmedi. Ekibine kattığı Silivri’nin toprağa, çiçeklere ve onların renkli dünyasına aşık güçlü kadınlarının da gayreti ile kısa sürede Türkiye’nin ilk butik restoran serası olmayı başardı. Modern dünya mutfaklarında kullanılan ve o dönemlerde ülkemizde temin edilmesi mümkün olmayan onlarca bitki çeşidini ürün gamına alan Mimi Çiftliği, aynı zamanda unutulmuş yerel bitkilerimizi yabani ortamlarından alıp çoğaltarak hiçbir örneği olmayan zengin bir ürün gamı oluşturdu.

Bugüne kadar sayısız mutfak tutkununu yenilebilir bitkilerin renkli dünyası ile tanıştıran ve Türk mutfağına büyük bir değer kazandıran Mimi Çiftliği, halen aynı tutkuyla ve her geçen gün ürün gamını yenileyip zenginleştirerek mutfak dostlarına hizmet etmeye devam ediyor.